Množstvo klientov za mnou prichádza práve s touto otázkou. Poďme sa teda pozrieť bližšie na to, ako to vlastne v skutočnosti je… 

Prenesenie hypotéky, či prehodnocovanie úverov je dnes témou číslo jeden. Dlžníci bánk spozorneli pri sledovaní reklám, ktoré odporúčajú prenášať, prevážajú, odvážajú, … a každý tak chce svoje hypotéky v bankách prehodnocovať. Úrokové sadzby v bankách totiž klesli na historicky najnižšie čísla, častokrát až na 1,8 %. Historicky najnižšie síce áno, ale pri prenášaní už existujúcej hypotéky to určite nebude zadarmo.  

Vždy to závisí od konkrétnej situácie klienta, jeho potrieb a času, kedy sa takáto operácia deje, ale pozor si treba dávať najmä na poplatky v jednotlivých bankách.

Súčasné parametre hypoték ako aj legislatíva, ale hlavne historicky najnižšie úrokové sadzby, umožňujú prenos hypotéky vyriešiť veľmi komfortne a častokrát s minimom nákladov na tento úkon. Úrokové sadzby, častokrát od 1,80% sú v súčasnosti veľmi atraktívne a v číselnom vyjadrení, v mnohých prípadoch môže ísť aj o desiatky eur mesačne.

Uvediem príklad. Ak klient spláca úver z decembra 2012, mal by priemernú sadzbu na úrovni 4,28%, ale ak by si požičal v roku 2015, mohol by mať úrok aj 1,80%. Pri hypotéke 50 000 eur je to rozdiel na splátke 67 eur mesačne. Teda, ak klient spláca úver 30 rokov, tak má ušetrených viac ako 24 000 eur. To je už zaujímavé číslo, oplatí sa do toho pustiť. Je však potrebné veľmi dôsledne zvážiť konkrétnu situáciu, hlavne podmienku (zvyčajne je to uvedené priamo v zmluve o úvere), kedy je možné úver bez pokuty ukončiť, teda kedy je fixácia (obnova) úrokovej sadzby, vtedy je takáto zmena bez poplatku, čo umožňuje aj legislatíva. Takisto, pozor na úver so štátnym príspevkom pre mladých, pretože je potrebné počítať s vrátením poskytnutého príspevku.

Ak si chcete byť istý, či prenos vašej hypotéky bude tým správnym krokom pre vás, radi vás privítame u nás, v Promium.